Prinser

Søndags PRINSERTirsdags PRINSER
1888 Ingen Søndags Prins (Red over to dage)1888 P. Christensen, Lavensby
1889 Kun Kongepræmie1889 P. Bonefeldt, Tandslet
1890 Kun Kongepræmie1890 W. Jepsen, Sønderborg
1891 Kun Kongepræmie1981 H. Høi, Vollerup
1892 Kun Kongepræmie1982 J. Klyhn, Lavensby
1893 Jes Mathiesen, Sjellerup1893 H. Høi, Vollerup
1894 Hans Gude, Sjellerup1894 P. Hansen, Lebølgaard
1895 Jes Møller, Sjellerup1895 J. Clausen, Frederikshof
1896 Chr. Thordsen, Guderup1896 Chr. Thordsen, Guderup
1897 C. Jørgensen, Stolbro1897 Chr. Thordsen, Guderup
1898 H. Schmidt, Ulkebølskov1898 Jes Møller, Sjellerup
1899 Claus Clausen, Ulkebøl1899 Math. Jensen, Vollerup
1900 Carl Tækker, Mjang1900 Jacob Jespersen, Dynneved
1901 Chr. Færgemand, Hørup1901 Hans Tækker, Mjang
1902 Chr. Clausen, Stødager1902 P. Paulsen, Almstedskov
1903 J. Schmidt, Langdel1903 Hans Iversen, Ulkebøl
1904 J. Schmidt, Langdel1904 Jacob Wrang, Stolbro
1905 J. Wrang, Strolbro1905 J. Wrang, Strolbro
1906 P. Paulsen, Almstedskov1906 Math. Jensen, Vollerup
1907 Jørgen Schmidt, Langdel1907 P. Paulsen, Almstedskov
1908 Carl Petersen, Sønderborg1908 Chr. Clausen, Stødager
1909 Hans Bladt, Mommark1909 Carl Petersen, Sønderborg
1910 J. Clausen, Ulkebøl1910 Jørgen Hansen, Kettingskov
1911 Hans Bladt, Mommark1911 C. Madsen, Hjortspring
1912 Carl Petersen, Sønderborg1912 Math. Jensen, Vollerup
1913 Hans Bladt, Mommark1913 Jørgen Schmidt, Langdel
1914 Peter Paulsen, Almstedskov1914 Hans Petersen, Stevning
1915 – 1920 Ingen fest på grund af krig1915 – 1920 Ingen fest på grund af krig
1921 Carl Madsen, Spang1921 Hans Mejer, Bagmose
1922 Hans Kock, Nørmark1922 Jørgen Moos, Elstrup
1923 Carl Petersen, Sønderborg1923 Hans Davidsen, Degnager
1924 Otto Mathiesen, Skelle1924 Christian Dethlefsen, Sundsmark
1925 Chresten Iversen, Ulkebøl1925 Jørgen Clausen, Dybbøl
1926 Laur. Jepsen, Lavensby1926 Hans Thomsen, Klansager
1927 Jørgen Clausen, Klintin1927 Jørgen Kaad, Østerholm
1928 Asm. Christensen,Lundsgaard1928 Asm. Christensen, Lundsgaard
1929 Hans Iversen, Jestrupgaard1929 Hans Dreyer, Katry
1930 Chr. Detlefsen, Sundsmark1930 Laur. Jepsen, Lavensby
1931 Chr. Iversen, Ulkebølskov1931 Jørgen Brock, Majbøl
1932 Laus Jepsen, Lavensby1932 Hans Thækker, Lysabildskov
1933 Peter Andersen, Elstrupskov1933 Jørgen Jørgensen, Stolbro
1934 Chr. Iversen, Ulkebølskov1934 Chr. Christensen, Stenderup
1935 Richard Kock, Nybøl1935 Hans Jacobsen, Klinting
1936 Jørgen Høj, Ulkebøl1936 Johannes Lauridsen, Blans
1937 Hans Davidsen, Dyndved1937 Laur. Jepsen, Lavensby
1938 Ingen fest mund- og klovsyge1938 Ingen fest mund- og klovsyge
1939 Peter Jensen, Vester Sottrup1939 Hans Iversen, Tandswehl
1940 Ingen fest på grund af krig1940 Ingen fest på grund af krig
1941 Ingen Søndags Prins (Red over to dage)1941 Jørgen Høi, Ulkebøl
1942 Hans Iversen, Tandswehl1942 Jens Jessen, Elstrup
1943 – 1945 Ingen fest på grund af krig1943 – 1945 Ingen fest på grund af krig
1946 Jørgen Wrang, Tandshede1946 Chr. Iversen, Dybbølsned
1947 Chr. Iversen, Dybbølsned1947 Richard Kock, Nybøl
1948 Jes Sievertsen, Dybbøl1948 Peter Jørgensen, Iller
1949 Jørgen Møller, Ragebøl1949 Jørgen Høj, Ulkebøl
1950 Jes Jepsen, Lavensby1950 Thomas Petersen, Avnbøl
1951 Hans Iversen, Elstrup1951 Hans Wolf, Sjellerup
1952 Nis Fogt, Kegnæs1952 Hans Mathiesen, Blegebæk
1953 Jørgen Davidsen, Sarup1953 Nis Fogt, Kegnæs
1954 Jes Møller, Sjellerup1954 Otto Uhlmann, Klinting
1955 Chr. Iversen, Dybbølbjerg1955 Nicolaj Jepsen, Lavensby
1956 Hans Iversen junr., Elstrup1956 Jes Sivertsen, Sønderborg
1957 Claus Peter Hissel junr., Tumbøl1957 Jes Sivertsen, Sønderborg
1958 Jes Jepsen, Lavensby1958 Jes Jepsen, Lavensby
1959 Jes Sievertsen, Sønderborg1959 Th. Hansen, Iller
1960 Erik Kock, Nybøl1960 Chr. Jessen, Brenholm
1961 Hans Mathiesen, Blegebæk1961 Lauritz Jepsen junr., Lavensby
1962 Hans Rossen, Hellevad1962 Peter Jørgensen, Iller
1963 Peter Hartung, Ravsted1963 Andreas Wortman, Bajstrup
1964 Nicolaj Jepsen, Lavensby1964 Hans Andersen, Lysabildskov
1965 Reinhard Høj, Sønderborg1965 Claus P. Hissel junr., Tumbøl
1966 Frede Hansen, Kliplev1966 Hans Iversen, Elstrup
1967 Hans Mathiesen, Blegebæk1967 Chr. Jørgensen, Iller
1968 Hans Mathiesen, Blegebæk1968 Claus P. Hissel junr., Tumbøl
1969 Peter Struck, Mølmark1969 Bruno Kock, Sønderborg
1970 Jes Sievertsen, Sønderborg1970 Arne Pfeffer, Kiding
1971 Alb. Schmidtke, Vesterbæk1971 Alb. Schmidtke, Vesterbæk
1972 Peter Jørgensen, ller1972 Bruno Kock, Sønderborg
1973 Lauritz Jepsen, Havnbjergskov1973 Henning Clausen, Kasmosegård
1974 Th. Petersen, Vojens1974 Jens Ole Overgård, Nybøl
1975 Lauritz Jepsen, Havnbjergskov1975 Jes Jepsen, Lavensby
1976 Harry Clausen, Kasmosegård1976 Kurt Hansen, Kliplev
1977 Åge Jessen, Grøngrøft1977 Harry Clausen, Kasmosegård
1978 Gynther Kohls, Lavensby1978 Gert Hansen, Kliplev
1979 Thorkild Hansen, Iller1979 Gynther Kohls, Lavensby
1980 Hans Kaufmann, Tumbøl1980 Helle Clausen, Kasmosegård
1981 Finn Hansen, Hejsel1981 Hans Dieter Lei, Lovtrup
1982 Hans Nicolajsen, Tomhave1982 Harry Clausen, Tandshede
1983 Benny Kohls, Lavensby1983 Kurt Petersen, Over Jerstal
1984 Flemming Hansen, Hejsel1984 Chr. Jørgensen, Varnæs
1985 Kaj Petersen, Over Jerstal1985 Hanne Schmidt, Vollerup
1986 Jytte Breum, Ustrup1986 Birthe Breum, Ustrup
1987 Harry Clausen, Holmskov1987 Jytte Breum, Ustrup
1988 Henning Clausen, Kasmosegård1988 Torben Hansen, Rinkenæs
1989 Claus P. Hissel, Tombøl1989 Helle Nielsen, Sønderborg
1990 Henning Clausen, Helved1990 Benny Kohls, Nørre Hostrup
1991 Karina Schultz, Gredsted1991 Yvonne Byllemos, Tråsbøl
1992 Birthe Breum, Vedsted1992 Jens Chr. Wortmann, Bov
1993 Harry Clausen, Holmskov1993 Bitten Jacobsen Broders, Hoptrup
1994 Anita Clausen, Vorbasse1994 Dorte Clausen, Himmark
1995 Torben Kaufmann, Tumbøl1995 Anette Nicolajsen, Dybbøl

Ringridning er flyttet fra ‘Søndag – Tirsdag’ til ‘Fredag – Søndag’,
fra 1996.

Fredags PRINSERSøndags PRINSER
1996 Benny Kohls, Nørre Hostrup1996 Gitte Breum, Ustrup
1997 Charlotte Schultz, Gredstedbro1997 Lauritz Jepsen, Havnbjergskov
1998 Birthe Breum, Vedsted1998 Torben Kaufmann, Tombøl
1999 Gitte Breum, Ustrup1999 Gert Hansen, Kliplev
2000 Mogens Hansen, Alnor2000 Lotte Møller, Fynshav
2001 Bjarne Petersen, Gl. Skovbøl2001 Hans Peter Jessen, Engskov
2002 Claus Hissel, Tumbøl2002 Jacob Clausen, Holmskov (13 år)
2003 Lene Delf Nielsen, Østerholm2003 Hary Clausen, Holmskov
2004 Johannes Nielsen Brink, Toftlund2004 Birthe Breum, Vedsted
2005 Yvonne Appel, Rangstrup2005 Heidi Tau Nørbæk, Vollerup
2006 Hary Clausen, Holmskov2006 Lenette Olesen, Rangstrup
2007 Lars Appel, Rangstrup2007 Benny Kohls, Nr. Hostrup
2008 Claus Fey, Visby2008 Jette Dau Andersen, Tandslet
2009 John Drøhse, Rens2009 Hans Nicolaisen, Dybbøl
2010 Lars Dau, Revsø2010 Christian Jepsen, Gram
2011 Hans Nicolaisen, Dybbøl2011 Line Breum Søberg, Vedsted
2012 Jesper Kohls, Nr. Hostrup2012 Line Breum Søberg, Vedsted
2013 Claus Hissel, Tumbøl2013 Henning Andersen, Hønkys
2014 Dorthe Johansen, Himmark2014 Claus Jacob Hissel, Tumbøl
2015 Nina Broders, Hoptrup2015 Lars Appel, Rangstrup
2016 Oliver Schulz, Gredstedbro2016 Lene Clausen, Bovrup
2017 Carina Jessen, Frørup2017 Carina Jessen, Frørup
2018 Gitte Kjeldstrøm, Allerup2018 Jes Henrik Kolmos, Nordborg
2019 Gitte Kjeldstrøm, Allerup2019 Claus Hissel, Tumbøl
2017
Formand Jes F. Andersen kalder præmietager op til tribunen