Kronprinser

Søndags KRONPRINSERTirsdags KRONPRINSER
1888 Ingen Søndags Kronprins (Red over to dage)1888 M. Mathiesen, Sjellerup
1889 Kun Kongepræmie1889 H.Thordsen, Guderup
1890 Kun Kongepræmie1890 M. Mathiesen, Sjellerup
1891 Kun Kongepræmie1891 J. Mathiesen, Tandslet
1892 Kun Kongepræmie1892 M. Mathiesen, Sjellerup
1893 Chr. Møller, Cathrinenlund1893 J. Lind, Sebbelev
1894 J. Klyhn, Lavensby1894 J. Mathiesen, Mommark
1895 J. Klyhn, Lavensby1895 Chr. Møller, Cathrinenlund
1896 Jes Møller, Sjellerup1896 Jacob Jespersen, Dynneved
1897 L. Aagesen, Himmark1897 Hans Petersen, Langdel
1898 Chr. Kaad, Mjang1898 Chr. Thordsen, Guderup
1899 J. Schmidt, Langdel1899 Chr. Thordsen, Guderup
1900 Chr. Kaad, Mjang1900 Hans Tækker, Mjang
1901 J. Wrang, Stolbro1901 Chr. Kaad, Mjang
1902 H. Schmidt, Ulkebølskov1902 C. Struck, Sønderborg
1903 Hans Clausen, Ulkebøl1903 Claus Clausen, Ulkebøl
1904 Peter Petersen, Lebølgaard1904 Chr. Kaad, Mjang
1905 J. Klyhn, Snogbæk1905 Hans Iversen, Ulkebøl
1906 Jørgen Clausen, Ulkebøl1906 Chr. Jacobsen, Langdel
1907 Jørgen Krogh, Asserballeskov1907 Claus Clausen, Ulkebøl
1908 Hans Bladt, Mommark1908 Jørgen Hansen, Kettingskov
1909 P. Clausen, Ulkebøl1909 Jørgen Clausen, Ulkebøl
1910 Hans Bladt, Mommark1910 Hans Bladt, Mommark
1911 Chr. Clausen, Ulkebøl1911 Chr. Clausen, Ulkebøl
1912 Hans Bladt, Mommark1912 Jørgen Hansen, Kættingskov
1913 Jørgen Schmidt, Langdel1913 Carl Madsen, Kjær
1914 Carl Madsen, Kjær1914 Jørgen Davidsen, Tarupskov
1915 – 1920 Ingen fest på grund af krig1915 – 1920 Ingen fest på grund af krig
1921 Hans Laue, Jestrup1921 Jørgen Moos, Elstrup
1922 Carl Tækker, Mjang1922 Jørgen Hansen, Kettingskov
1923 Chr. Blom, Notmark1923 Hans Meyer, Bagmose
1924 Lorens Lorensen, Avnbøl1924 Jørgen Clausen, Dybbøl
1925 Jørgen Moos, Elstrup1925 Chr. Jacobsen, Lunden
1926 Jørgen Petersen, Mommark1926 Hans Meier, Hestehave
1927 Jørgen Hansen, Elstrup1927 Carl Madsen, Spang
1928 Hans Davidsen, Dyndved1928 Jacob Lei, Snogbæk
1929 Nis Clausen, Kær1929 Chr. Iversen, Ulkebølskov
1930 Jørgen Clausen, Klinting1930 Chr. Iversen, Ulkebølskov
1931 Hans Andresen, Nalmose1931 Hans Thomsen, Kær
1932 Chr. Jollmand, Majbøl1932 Hans Iversen, Sarup
1933 Jørgen Poulsen, Ulkebøl1933 Peter Nielsen, Nygaard, Kajnæs
1934 Hans Iversen, Tandslet1934 Hans Iversen, Tandslet
1935 Peter Nielsen, Kajnæs1935 Hans Davidsen, Dyndved
1936 Hans Thomsen, Kjær1936 Hans Brock, Majbøl
1937 Hans Brock, Majbøl1937 Chr. Kock, Asserballe
1938 Ingen fest mund- og klovsyge1938 Ingen fest mund- og klovsyge
1939 Peter Nielsen, Kajnæs1939 Jes Møller, Sjellerup
1940 Ingen fest på grund af krig1940 Ingen fest på grund af krig
1941 Ingen Søndags Kronprins (Red over to dage)1941 Hans Brock, Majbøl
1942 Alfred Clausen, Lambjerglund1942 Chr. Iversen, Ertebjerg
1943 – 1945 Ingen fest på grund af krig1943 – 1945 Ingen fest på grund af krig
1946 Chr. Nielsen, Kegnæs1946 Chr. Bladt, Maibøl
1947 Chr. Petersen, Adsbøl1947 Jørgen Brock, Dybbøl
1948 Jens Johansen, Elstrup1948 Hans Thomsen, Stenderup
1949 Richard Kock, Nybøl1949 Richard Kock, Nybøl
1950 Richard Kock, Nybøl1950 Nicolaj Jepsen, Lavensby
1951 Peter Jørgensen, Iller1951 Hans Petersen, Sundsmark
1952 Chr. Lassen, Lavensby1952 Laur. Jepsen jr., Lavensby
1953 Jørgen Hansen, Kær1953 Jes Jepsen, Lavensby
1954 Jes Jepsen, Lavensby1954 Nis Fogt, Kegnæs
1955 Jørgen Hansen, Kær1955 Nis Fogt, Kegnæs
1956 Hans Mathiesen, Blegebæk1956 Hans Iversen jun., Elstrup
1957 Hans Iversen jun., Elstrup1957 Christian Nielsen, Kegnæs
1958 Christian Nielsen, Kegnæs1958 Hans Iversen jun., Elstrup
1959 Nicolaj Jepsen, Lavensby1959 Jes Jepsen, Lavensby
1960 Nicolaj Jepsen, Lavensby1960 Nicolaj Jepsen, Lavensby
1961 Johs. Mathiesen, Lysholm1961 Chr. Jessen, Brenholm
1962 Peter Jørgensen, Iller1962 Erik Kock, Nybøl
1963 Nicolaj Jepsen, Lavensby1963 Claus P. Hissel, Tumbøl
1964 Hans Iversen jun., Elstrup1964 Nicolaj Jepsen, Lavensby
1965 Peter Struck, Mølmark1965 Jacob Voltelen, Fårhus
1966 Peter Struck, Mølmark1966 Carl Jessen, Brenholm
1967 Bruno Kock, Sønderborg1967 Nicolaj Jepsen, Lavensby
1968 Kurt Hansen, Kliplev1968 Hans Peter Asmussen, Pebersmark
1969 Hans P. Asmussen, Pebersmark1969 Peter Struck, Mølmark
1970 Flemming Jessing, Kruså1970 J. Svejstrup Damgaard, Kragelund
1971 Flemming Jessing, Kruså1971 Jes Jepsen, Lavensby
1972 Claus P. Hissel, Tumbøl1972 Andreas Wortmann, Bajstrup
1973 Jes Jepsen, Lavensby1973 Jens Ole Overgaard, Nybøl
1974 Leif Jepsen, Lavensby1974 Peter Struck, Mølmark
1975 Gert Hansen, Kliplev1975 Hans P. Jessen, Brendholm
1976 Inga Jensen, Holmskov (16 år)1976 Frede Hansen, Kliplev
1977 Erling Meier, Sønderborg1977 Hans Nicolajsen, Købingsmark
1978 Hans Nicolajsen, Købingsmark1978 Nic. Hansen, Terkelsbøl
1979 Hans Peter Jessen, Brenholm1979 Gert Hansen, Kliplev
1980 Birthe Breum, Ustrup (15 år)1980 Benny Kohls, Lavensby
1981 Benny Hansen, Sdr. Hostrup1981 Benny Kohls, Lavensby
1982 Claus Hissel sen., Tumbøl1982 Jørgen Brodersen, Ugemark
1983 Hans Peter Jessen, Brenholm1983 Lauritz Jepsen, Havnbjergskov
1984 Birthe Breum, Ustrup1984 Harry Clausen, Kasmosegård
1985 Jytte Breum, Ustrup (15 år)1985 Kaj Petersen, Over Jerstal
1986 Birthe Breum, Ustrup1986 Chr. Kohls, Lavensby
1987 Chr. Kohls, Lavensby1987 Claus Hissel, Tumbøl
1988 Kjeld Petersen, Lendemark1988 Henrik Christensen, Svenstrup
1989 Jytte Breum, Ustrup1989 Hans Nicolajsen, Dybbøl
1990 Benny Kohls, Nr. Hostrup1990 Jens Ole Overgård, Smøl
1991 Claus Hissel sen., Tumbøl1991 Claus Hissel sen., Tumbøl
1992 Claus Hissel sen., Tumbøl1992 Lauritz Jepsen, Havnbjergskov
1993 Hans Nicolajsen, Dybbøl1993 Peter Jessen, Kværsløkke
1994 Dorte Clausen, Himmark1994 Anton Feddersen, Roager
1995 Heidi Brix, Hjortspring1995 Gitte Breum, Vojens

Ringridning er flyttet fra
‘Søndag – Tirsdag’ tilFredag – Søndag’,
fra 1996.

Fredags KRONPRINSERSøndags KRONPRINSER
1996 Finn Thomsen, Lundsø1996 Hans Kaufmann, Tumbøl
1997 Claus Hissel, Tumbøl1997 Claus Hissel, Tumbøl
1998 Torben Kaufmann, Tumbøl1998 Gitte Breum, Ustrup
1999 Lene Lilholdt Jacobsen, Løjt1999 Pia Dau Müller, Højer
2000 Ole Olesen, Langdel2000 Birthe Breum, Vedsted
2001 Hans Peter Jessen, Engskov2001 Claus Hissel, Tumbøl
2002 Inga Clausen, Holmskov2002 Hary Clausen, Holmskov
2003 Martin Clausen, Holmskov2003 Dorthe Dahl Hansen, Bylderup-Bov
2004 Birthe Breum, Vedsted2004 Torben Kaufmann, Tumbøl
2005 Benny Kohls, Nr. Hostrup2005 Hary Clausen, Holmskov
2006 Johannes Nielsen Brink, Toftlund2006 Lars Kjeldstrøm, Toftlund
2007 Hary Clausen, Holmskov2007 Hary Clausen, Holmskov
2008 John Drøhse, Bylderup-Bov2008 Ole Olesen, Rangstrup
2009 Jesper Kohls, Nr. Hostrup2009 Carina Jessen, Frørup
2010 Claus Hissel, Tumbøl2010 Henrik Christensen, Gråsten
2011 Carina Jessen, Frørup2011 Carina Jessen, Frørup
2012 Anette Bonnichsen, Gasse2012 Jytte Breum, Over Jerstal
2013 Christian Andersen, Skast2013 Anette Bonnichsen, Gasse
2014 Hans Nielsen, Skast2014 Pernille Kolmos, Nordborg
2015 Anette Bonnichsen, Gasse2015 Gert Hansen, Kliplev
2016 Lene Clausen, Bovrup2016 Anette Bonnichsen, Gasse
2017 Anette Bonnichsen, Gasse2017 Anette Bonnichsen, Gasse
2018 Anette Bonnichsen, Gasse2018 Oliver Schulz, Gredstedbro
22019 Oliver Schulz, Gredstedbro2019 Hans Nicolaisen, Dybbøl
Formand Peter Hansen kalder præmietager op til tribunen